Jak jednat s pojišťovnou při krádeži kola
Obsah článku
Našim cestám už zdaleka nevévodí jen „ukrajiny“ za pár stovek. Naopak. Pořizovací cena elektrokol, nebo skutečně vybavených bicyklů pro sjíždění obtížného terénu, se může vyšplhat až k desítkám tisíc korun.
Není tedy divu, že se právě tyto předměty stávají častým terčem zlodějů a dalších nepoctivců. Dostupné statistiky uvádí, že jen v loňském roce bylo ukradeno více než 5 100 kol. To rozhodně není malé číslo. Poradíme vám, na co si dát pozor v případě, že se rozhodnete svou ztrátu řešit přes pojišťovnu.
Na policii příliš nepoléhejte, většina krádeží zůstane neobjasněná
Statistiky hovoří jasně – při krádeži kol je pachatel odhalen jen u každého pátého případu. Vyplatí se tedy pořídit si alespoň pořádnou pojistku – pro všechny případy. Může jít o součást cestovního pojištění, ale také o zcela samostatně sjednaný produkt. Aby vám však pojišťovna vyšla maximálně vstříc, musíte pro to také něco udělat.
Snižte riziko krádeže – plnění bude vyšší
Je jen na vás prokázat, že jste pro minimalizaci rizika udělali maximum. Uzamknutí nebo další zajištění bicyklu by tedy mělo být samozřejmostí – a pro jistotu si zaparkované kolo ještě vyfotografujte.
Snažte se také potenciální zloděje od jejich činu co nejvíce odradit. Pomoci mohou i zdánlivé maličkosti – odmontované sedlo nebo vyjmutá baterie u elektrokol. A pro všechny případy se snažte své kolo vybavit také speciálním značením (ve spolupráci s Policí ČR) nebo různými GPS čipy a pod. – samozřejmě dobře ukrytými.
Náš tip: U těchto typů ochrany vám některé pojišťovny nabídnou i dodatečnou slevu z pojistného. Investice do nich se vám tedy opravdu rychle vrátí.
Postupujte podle pokynů z pojišťovny
Jakmile krádež kola zjistíte, vše bez prodlení oznamte své pojišťovně a nechte si poradit s dalším řešením. Některé z nich mohou požadovat i policejní protokol, ovšem krádež kola je dobré nahlásit v jakémkoliv případě.