Evropský Letní barometr™ skupiny Ferratum srovnává prázdninové výdaje v 17 evropských zemích

Evropský Letní barometr™ skupiny Ferratum
Evropský Letní barometr™ skupiny Ferratum

Když se jedná o letní prázdniny, jaké jsou nejčastější výlohy lidí napříč Evropou? V kterých zemích vynakládají nejvíc prostředků na prázdniny? Který národ cestuje častěji do zahraničí než ostatní? Kdo vynakládá své peníze na prázdniny na nejnovější letní módu a kdo je raději utratí za zvelebování své zahrádky?

Skupina Ferratum, mezinárodní inovátor finančních technologií a mobilních půjček, se dotazovala svých zákazníků v 17 evropských zemích, aby zjistila, co a jak nakupují v rámci sezóny letních prázdnin. Celkem 5.685 domácností střední příjmové skupiny vyplnilo dotazník o tom, kolik a za co v létě utrácí.

Průzkum ukázal, že v celé Evropě jsou na tom rodiny finančně lépe než minulý rok. Přes 30 procent evropských domácností plánuje na své dovolené utratit toto léto více než loni, zatímco 40 procent bude utrácet stejně jako v létě roku 2014. Průzkum navíc ukázal některé překvapivé rozdíly mezi zeměmi, pokud jde o utrácení o prázdninách. V České republice rodiny utratí nejvíce za cestování v tuzemsku.

V bývalých zemích východní Evropy jsou relativní výdaje během prázdnin mnohem vyšší než na západě.

S výjimkou Španělska mají nejvyšší výdaje všechny bývalé země východní Evropy. V těchto státech jsou výdaje za letní dovolené vyšší, než je průměr (47%) disponibilního příjmu domácnosti.

Podle Evropského letního barometru™ jsou na prvních místech v seznamu s nejvyššími výdaji na dovolené v poměru k příjmu domácností Estonsko a Lotyšsko. Jejich výdaje přesahují 60 % (Estonsko 629 EUR, Lotyšsko 621 EUR). Na druhém konci tabulky najdeme Dánsko a Německo, kde rodiny za letní dovolené utratí nejméně (27 % resp. 28 %). Hned za nimi jsou severské země a Velká Británie, které završují seznam západoevropských zemí, kde obyvatelé vydávají za letní dovolené nižší částky v poměru k disponibilním příjmům.

I v rámci západní Evropy jsou mezi zeměmi značné rozdíly v tom, kolik lidé letos v létě utratí. Dánská rodina utratí pouze 27 % disponibilního příjmu domácnosti na náklady spojené s letní dovolenou, zatímco jejich protějšky ze Španělska utratí téměř dvakrát tolik, až 55 %. V pořadí na 2. místě mezi zeměmi západní Evropy je Švédsko, kde utratí 41 % disponibilních příjmů (1.171 EUR).

Výdaje společné pro evropské dovolenkáře

Podle Evropského letního barometru™ nejčastěji lidé utrácejí za cestování doma, a to v průměru 17 % z disponibilního příjmu domácnosti. Popularitu tuzemského cestování potvrzuje Španělsko, které je samo osobě častým cílem zahraničních turistů z Evropy. Španělé tráví dovolenou cestováním po své zemi v 25 % případů, následuje Litva (21 %), Dánsko (20 %) a na čtvrtém místě jsou společně Švédsko, Finsko a Bulharsko s 19 % procenty. Češi nejčastěji cestují po tuzemsku, a to v 18 % případů.

Na druhou stranu mezi nejhorlivější cestovatele do ciziny patří Holanďané a Britové (17 %), po nich pak Dánové a Švédové (15 %), Němci (13 %) a Bulhaři (12 %).

Přečtěte si:  Konkurenční boj mezi poskytovateli nebankovních půjček? Výhoda pro klienty

Společenské aktivity jako návštěvy klubů, restaurací nebo trávení času na pláži tvoří druhý nejvyšší výdaj ve všech 17 zemích. Přičemž i zde vedou Španělé s 24 % svých celkových letních výdajů za tyto aktivity. Dánové a Švédové mají návštěvy restaurací také v oblibě (16 %), hned po nich následuje Polsko a Chorvatsko, kde plánují utratit zhruba 15 % svých finančních prostředků na dovolenou za společenské aktivity.

Léto není jen o cestování, návštěvách restauracích a letních party. Evropský letní barometr™ také ukázal, že mnozí Evropané mají i jiné priority, jelikož 12 % celkových letních výdajů jde na vylepšení domácností, zahrad anebo také do obnovy šatníků. Bulhaři (21 %) a Lotyši (19 %) využívají hezké letní počasí na dokončení kutilských projektů a zahradničení.

Letní festivaly a sportovní události překvapivě nejsou tak populární, jak by se u evropské střední třídy dalo očekávat. Pouze 5 – 6 % letních výdajů jde na podobné akce.

Jak probíhal průzkum Evropského letního barometru™

Průzkum probíhal v 17 evropských zemích, kde Skupina Ferratum podniká. Průzkum byl realizován jako standardní internetový dotazník stejný pro všechny lokality. Příjmy byly uváděny v místních měnách, relativní letní výdaje byly vypočteny jako poměr letních výdajů k disponibilnímu příjmu domácnosti v každé dané lokalitě. Disponibilní příjmy byly upraveny podle parity kupní síly v každé jednotlivé zemi na základě statistik Světové banky z roku 2014.

Vrchní analytik Skupiny Ferratum, Marko Tuominen, říká: “Barometr je výjimečným nástrojem hodnocení změn v chování spotřebitelů napříč Evropou. Skupina má přes milión zákazníků, kteří reprezentují vyrovnaný průřez všech věkových skupin střední třídy z 22 zemí, kde je Skupina přítomna. To vytváří výjimečnou příležitost ke studiu a porovnávání změn v chování spotřebitelů mezi různými zeměmi. Takto získané informace jsou dobře podložené a vysoce prospěšné pro Skupinu při vývoji jejich služeb.”

Průzkumu se zúčastnilo 5.685 domácností napříč 17 evropskými zeměmi. Respondenti byli ve věku 21 – 65 let a 60 % z nich byly ženy. Průměrný disponibilní čistý příjem zúčastněných domácností byl 720 – 3.800 EUR / 1 měsíc.

Kromě demografických faktorů byli respondenti rovněž dotazováni na jejich disponibilní měsíční čistý příjem, kolik utrácí na letní dovolené, za jaké letní aktivity své peníze utrácí, kolik z letních nákupů provádí online a jak brzy očekávají, že se finančně zotaví po letní dovolené.

Všechny peněžní částky v průzkumu byly vyjádřeny v měnách jednotlivých daných zemí. Odpovědi byly vyrovnány tak, aby odrážely příslušnou kupní sílu každé země. Všichni respondenti byli anonymní a nebyla jim nabídnuta žádná finanční kompenzace za účast v průzkumu.