Daňové výhody pro slevové kupony

fill / Pixabay

I ve slevových kuponech mohou podnikatelé najít daňovou výhodu. V účetnictví využijete slevové kupony jako daňový základ nebo zajímavý benefit pro své zaměstnance. Hlavně právnické osoby mohou slevové kupony zahrnout do účetnictví jako nedaňový náklad.

Ano, hlavně právnické osoby si mohou snížit daně o poukázky ze slevových serverů. Společnosti s ručením omezením a ostatní zaměstnavatelé mohou nedaňové náklady využívat jako zaměstnanecký benefit. Uplatní se tedy slevové vouchery na pobyt, kulturní a sportovní zážitky, kosmetické služby apod. Majitel právnické osoby má možnost každému ze zaměstnanců přispět na dovolenou až dvaceti tisíci korun za rok. Tento nedaňový náklad přitom stojí pouze 19% na dani z příjmů. Při výplatě mezd by se muselo za zaměstnance odvádět také sociální a zdravotní pojištění.

Na benefitu vydělá i zaměstnanec. K podmínkám však patří fakturování voucheru na jméno zaměstnavatele. Do nedaňových nákladů se dají započítat také různé příspěvky na wellness procedury, masáže, vstupy do aquaparků apod. Podobné příspěvky nemají podle zákona žádné omezení ve výši a je tedy na zaměstnavateli, kolik bude chtít investovat do svých zaměstnanců. Tyto příspěvky se uhradí v rámci kulturních a sportovních akcí nebo péči o zdraví.

Přečtěte si:  Zákaznická karta České pošty

Voucher na mytí aut lze využít jako daňový náklad. Co se týče zprostředkování služby slevovým portálem, tak není nijak limitováno zaúčtování do daňových nákladů. Musíte si však vyžádat za službu daňový doklad. Daňový doklad vystavuje vždy jen  slevový server nebo dodavatel služby, ne oba najednou. Vystavení faktury je závislé na domluvě mezi dodavatelem služby a slevovým portálem.

Jestliže má dodavatel smluvní ujednání se slevovým portálem, zaniká mu tedy povinnost vydávat jednotlivé faktury pro zákazníky. Dodavatel vše fakturuje jenom slevovému portálu, který v tuto dobu funguje jako poskytovatel služeb. Bude tedy i vyřizovat faktury pro zákazníky.