Dovážíme, zdražujeme

2Důsledkem intervencí České národní banky vloni v listopadu je výrazné zvyšování spotřebitelských cen tam, kde se promítá posun kurzu koruny vůči euru. Zjednodušeně tedy u zboží dováženého ze zahraničí.

První vlna zdražení již loni v prosinci

ČNB se snaží udržet inflaci na standardní výši okolo 2%, proto v loňském listopadu uměle oslabila kurz koruny vůči euru, což se okamžitě projevilo v cenách pohonných hmot i potravin, které z důvodu nesoběstačnosti Česká republika dováží ze zahraničí. Průměrně potraviny v loňském prosinci podražily o 2,2% oproti předcházejícímu měsíci. A podobný trend lze očekávat i nadále.

Od ledna opět dráž

Výrobci potravin předpokládají další zdražování cen potravin, a to v celkové výši o 5 – 8%. Pravidelní návštěvníci potravinářských prodejen již jistě zaznamenali výrazně vyšší ceny např. u masa a uzenin. Toto průběžné a trvalé zdražování veškerých dovážených komodit se bezpochyby výrazně odrazí v kupní síle domácností.

Výhoda pro zemědělce?

Paradoxně existuje jedna vrstva obyvatelstva, která může na stávající situaci vydělat, a to čeští zemědělci. Vzhledem ke stoupajícím cenám např. vepřového masa z dovozu, se jejich vlastní ceny staly více konkurenceschopnými. Radovat se mohou i čeští vývozci mléka, kteří dostanou v přepočtu na českou měnu, i při zachování stávajících výkupních cen, více peněz. Bohužel do konečné ceny pro zákazníka se promítají i náklady přidružené, např. za dovezený obalový materiál, a proto ani levnější domácí produkt v konečném důsledku levnější na pultech obchodů nebude.

Přečtěte si:  Ženy na trhu práce