Jak úspěšně řídit projekt v 5 fázích?
Obsah článku
Realizace náročného projektu není jako nákup rohlíku v supermarketu. Jde o komplexní proces, který se skládá z několika fází – a je zapotřebí, aby vedoucí dodržoval základní pravidla. Pokud máte v oblasti project managementu minimální zkušenosti, ale přesto se chcete pustit do práce, pohlídejte si následující dovednosti.
Definování cíle
Než se pustíte do akce, ujasněte si, že víte, kam směrujete. Cíl projektu by měl být pevně daný, jinak se dopracujete k jiným výsledkům, ztratíte čas a rozházíte peníze z firemního rozpočtu. Mnoho manažerů na definování cíle nedbá nebo ho určí špatně – projekt následkem ztrát a zbytečných chyb ztroskotá.
Naplánování projektového trojúhelníku
Projektový trojúhelník či trojimperativ se skládá ze tří základních parametrů: výsledků (scope), nákladů či zdrojů (cost) a časového rámce (time). Vzájemně provázané veličiny spolu úzce souvisí – změna jedné zákonitě ovlivní ostatní.
Vedení (koordinace)
Projektový manažer koordinuje lidské zdroje (tým spolupracovníků, kteří obvykle pracují nezávisle na sobě) a vyjednává s dodavateli i se smluvními partnery. Praktickým pomocníkem pro efektivní komunikaci je vhodně zvolený systém CRM.
Kontrola plnění deadlinů
Předpokladem úspěšného dokončení projektu je dodržování pevně stanovených termínů. Jejich posouvání vede ke zbytečnému zvýšení nákladů a dalším negativním jevům. Projektový manažer musí průběžně dohlížet, zda jsou veškeré úkoly provedeny včas a v pořádku. Na druhou stranu nesmí kontrolám obětovat čas, který má vyčleněn na jinou, neméně důležitou práci. Termíny může automaticky hlídat software pro řízení projektů.
Správné ukončení
Poslední fáze projektu je neprávem podceňovaná. Dobrý projektový manažer by na ni zapomínat neměl – předání podepsané a zkontrolované projektové dokumentace by mělo být samozřejmé stejně jako zahájení. Ze správného ukončení může do budoucna čerpat při dalších projektech.