Nezaměstnanost na historickém maximu
Obsah článku
Češi vymysleli báječný způsob, jak sami sobě nepřipouštět, že situace ohledně zaměstnanosti je čím dál tím dramatičtější. Pokaždé vstoupí v platnost nový způsob výpočtu procentuální nezaměstnanosti.
V procentech – ale z čeho?
V tabulkách to vypadá docela úhledně – vlastně by se dalo říci, že podle číselných hodnot v procentech nám nezaměstnanost mírně poklesla. Realita je ovšem jiná. Zatímco dříve se počítalo procento nezaměstnaných z ekonomicky aktivních lidí stejného věku, dnes se započítávají všichni jedinci daného věku. Ponecháme-li stranou procenta, faktem zůstává, že bez práce je dnes přes 600 000 lidí, kteří by o ni stáli, a na jedno jediné pracovní místo připadá v průměru cca 17 zájemců. Dávno již tedy nelze operovat s tvrzením, že kdo práci chce, ten ji najde.
Ve kterých oborech budete při hledání úspěšnější?
Nezaměstnanosti se dnes nemusíte obávat snad jedině v případě, že jste IT specialista. Těch není nikdy dost. Oživení se ale očekává i ve stavebnictví, a to nejen v důsledku zahájení sezónních prací, úspěšnější při hledání by mohli být také lékaři, učitelé, strojní inženýři, svářeči, nástrojáři, CNC obráběči, řidiči, kuchaři a zdravotnický personál. Nová místa by měla údajně vznikat i v logistice a automobilovém průmyslu.
Kde je práce dost a kterým městům se raději vyhnout?
Nejnižší nezaměstnanost je již tradičně v Praze, přičemž vede Praha – východ těsně následovaná Prahou – západ. Dobře se vede také v Mladé Boleslavi, Rokycanech a Plzni – jih. Naopak marně budete zřejmě hledat práci v Karviné, Znojmu, Ústí nad Labem, Mostě, Jeseníku či Bruntále, který je se svou více než 15% nezaměstnaností na nejhorší pozici.