Výhody a nevýhody půjček s dlouhou dobou splatnosti
Obsah článku
Na první pohled jde o velmi výhodný produkt. Díky nízkým splátkám totiž dosáhne na své vysněné vybavení bytu nebo třeba na dovolenou i ten, kdo by si jinak nemohl vysoké splátky dovolit. Ovšem bylo by chybou vidět v půjčce s dlouhou dobou splatnosti jen samá pozitiva. Negativních stránek má totiž také více než dost.
Z jakých důvodů si sjednat půjčku s dlouhodobou splatností
Máte-li opravdu velké plány, ale nejistou budoucnost, může se vám možnost rozložení splátek do delšího časového období opravdu hodit. Svůj měsíční rozpočet tak zatížíte jen minimální částkou a v případě potřeby si budete schopni vytvořit i nějaké ty rezervy pro krizové situace.
Nemáte-li tedy peněz nazbyt a žádnou jinou půjčku si dovolit nemůžete, lze tento produkt doporučit jako zodpovědné řešení, jež dokáže předcházet napjatému rodinnému rozpočtu, v němž by i drobný výdaj navíc znamenal katastrofu.
Takovou půjčku mějte vždy jen jednu
To však neznamená, že jde o vhodné dlouhodobé řešení. Pokud si tuto půjčku vezmete, snažte se začít ukládat alespoň nějaké peníze stranou. Jednoduše si představte, že by vaše půjčka byla o několik stokorun vyšší, a vám by zkrátka nic jiného nezbylo. A až budete nějakou finanční injekci potřebovat příště, sáhnete jednoduše do vlastních zásob. Mít více než jednu půjčku tohoto typu se totiž nevyplatí. A my vám vysvětlíme proč.
Nevýhody půjčky s dlouhodobou splatností
Především myslete na to, že takovou půjčku vždy přeplatíte. A to opravdu hodně. Všeobecně platí, že čím menší splátku si nastavíte, tím více peněz z rodinného rozpočtu v konečném součtu vydáte. Je to přímá úměra.
Banky vás totiž „oškubou“ jak na úrocích, tak i na poplatcích. A to mnohdy i v případě, že vsadíte na moderní dynamické produkty, které vám umožní měnit výši splátky podle vašich aktuálních možností. Obvykle se totiž k tomuto kroku váží různé poplatky či sankce a v konečném důsledku nemusíte ušetřit vůbec nic. Vše si tedy předem pečlivě pročtěte. Jedině tak nenaletíte.