Výměna mincí v bance
Obsah článku
Stalo se vám, že jste nastřádali hodně mincí a potřebovali jste je rozměnit na bankovky? Některé výměny mincí jsou zdarma a některé s poplatkem. U obchodníků se můžete setkat s odmítnutím mincí, pokud jich přinesete více než padesát kusů na jednu platbu. Pokud si nastřádáte do prasátka více mincí a půjdete do banky, můžete jen smutně koukat, jak si za tuto službu banka naúčtuje ne zrovna malý poplatek.
Výměna mincí do 100 kusů
Zákon o oběhu bankovek a mincí říká, že banka má povinnost provést výměnu až do 100 kusů jedné nominální hodnoty zdarma, pokud máte mince roztříděné podle nominálních hodnot. Jakmile však předložíte více než sto kusů mincí jedné nominální hodnoty, počítejte s poplatkem za výměnu. Právní předpisy ale konkrétně neupravují výši stanoveného poplatku, proto záleží na tom, jak se jednotlivé banky usnesou a jaký si do sazebníku stanoví poplatek za provedenou službu.
Nastřádané mince – kam s nimi?
Mince můžete utratit postupně, obchodníci mohou mince nad padesát kusů odmítnout, ale na druhou stranu se najdou i tací, kteří mají nedostatek drobných a rádi je přijmou. Pokud rozbijete vaše prasátko a vytřesete několik tisíc v mincích, zkuste třeba zajít do banky, kde mincemi uhradíte půjčku, úvěr nebo hypotéku. V těchto případech totiž zákon nedovoluje bance zpoplatnit příjem mincí. Peníze se také dají poslat na váš účet pomocí České pošty, konkrétně poštovní poukázkou A. Na poště od vás budou chtít jen poplatek podle ceníku za platbu poštovní poukázkou, ale ne za výměnu.
Česká spořitelna má pro klienty s větším počtem mincí připraveny mincovní automaty. Do mincomatu jednoduše klienti nasypou mince, automat je přepočte a vydá stvrzenku. K výhodám patří to, že do mincomatu hodíte i neroztříděné mince. Ovšem počítejte s tím, že za tuto službu se vybírá procentuální poplatek z celkové částky.